Budowanie hal przemysłowych i magazynów to złożony, wieloetapowy proces, który wymaga starannego planowania oraz wykonania. Jednak kiedy planujesz taką inwestycję liczy się dla Ciebie efekt, a dokładniej to, ile czasu potrwa „budowa”. Tu mamy dobrą wiadomość – stawianie hali jest znacznie szybsze niż tradycyjna budowa. Ile potrwa? Na pewno nie ma na to jednej odpowiedzi, ale zobacz, z jakimi przedziałami czasowymi na realizację każdego etapu przedsięwzięcia trzeba się liczyć.
Ile trwa projektowanie i planowanie budowy hali?
Zazwyczaj od 2 do nawet 6 miesięcy trzeba poświęcić na sporządzanie planu, projektu, koncepcji oraz wizualizacji. Na tym etapie architekci i inżynierowie odpowiedzialni za budowanie hali opracowują dokładne plany budynku, uwzględniając wszelkie specyficzne potrzeby klienta oraz uwarunkowania lokalne czy geologiczne. W zależności od skomplikowania projektu, ten etap może trwać od 2 do nawet 6 miesięcy, włączając w to prace koncepcyjne i wizualizacje. Celem jest stworzenie kompleksowego projektu, który będzie uwzględniał aspekty konstrukcyjne, instalacje, oraz zapewni odpowiednie zezwolenia i pozwolenia budowlane.
Przygotowanie terenu – zarezerwuj kilka tygodni
Po zatwierdzeniu projektu przystępuje się do przygotowania terenu pod budowę. Ten etap może również zająć od 1 do 2 miesięcy, a ostateczny termin ukończenia zależy od wielkości działki i zakresu prac. Dłużej będą trwały one, jeśli dodatkowo obejmują np. rozbiórkę czy wyburzenie starego budynku, wyrównanie terenu, wydobycie (a nawet wymianę) gruntu czy też podłączenie do sieci wodociągowej i elektrycznej.
Stawianie konstrukcji – główny etap prac budowlanych
Następnym etapem jest właściwa budowa hal przemysłowych, która polega głównie na stawianiu konstrukcji z już wcześniej przygotowanych i dostarczonych na plac komponentów. Czas potrzebny na ten etap zależy od wielkości i stopnia skomplikowania hali. Standardowa hala przemysłowa może być wzniesiona w ciągu 2-8 miesięcy, jednak jest to kwestia na tyle indywidualna, że zawsze powinna być konsultowana z wykonawcą generalnym. Jeśli uwzględnimy przy tym montaż dachu i ścian, zrobienie otworów pod okna i bramy garażowe, a także ich osadzenie, będzie to wymagało kolejnego miesiąca albo i więcej.
Instalacje i wykończenie – ostatnie, ale równie ważne
Po zbudowaniu konstrukcji i zamontowaniu dachu oraz ścian, przystępuje się do instalacji wszelkich niezbędnych systemów, takich jak elektryczność, oświetlenie, ogrzewanie i wentylacja. Wykończenie wnętrza hali może również zająć od 2 do 6 miesięcy, w zależności od szczegółów projektu i tego, jak dużo pomieszczeń jest do urządzenia. Do tego czas potrzebny na relokację linii produkcyjnych i ich uruchomienie w nowym miejscu. Od tego momentu do ostatecznego odbioru (włączając okres testów), dolicza się zazwyczaj jeszcze 1-2 miesiące.
Budowanie magazynów lub obiektów produkcyjnych od podstaw do wykończenia może zająć od 10 do 24 miesięcy, a nawet dłużej, w zależności od wielu czynników. Na pewno zaoszczędzić czas, decydując się na powierzenie kompleksowej realizacji jednej ekipie.